Подбай про своє майбутнє сьогодні

Дата: 09.07.2020 10:31

Працівник, отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій.

Виплата заробітної плати у „конвертах” – тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні так і кожному з нас. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів.

Працівник, який отримує зарплатню в „конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Що втрачаєте працівник, який отримує заробітну плати у „конверті”:

- офіційну щомісячну заробітну плату, із розрахунку якої буде призначатися майбутня пенсія. Основа вашої майбутньої пенсії - страхові внески, які роботодавець щомісяця сплачує за вас до Пенсійного фонду України;

- оплату під час щорічної відпустки і саму відпустку, що належить вам по закону;

- грошову компенсацію за невикористані дні відпустки, у разі звільнення з роботи;

- суму індексації заробітної плати у зв’язку з підвищенням цін;

- всі доплати, що передбачені трудовим законодавством: за роботу в нічний час, за понаднормові роботи і роботу у святкові дні тощо;

- допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняні);

- допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;

- оплату та суму відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею
3-річного віку (а при необхідності – відпустку до 6-річного віку);

- суму належного щомісячного відшкодування збитку у випадку трудового каліцтва або профзахворювання, а також одноразову виплату допомоги;

- вихідну допомогу при звільненні працівника під час скорочення штатів;

- допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від вашої офіційної середньомісячної заробітної плати;

- інші можливості повернути через звернення до суду належні вам суми грошової допомоги, компенсації і взагалі пред‘явити претензії роботодавцю, внаслідок того що ви працюєте на нелегальному положенні.

Як переконатися, що роботодавець сплачує за вас страхові внески до Пенсійного фонду України:

- зверніться до найближчого відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом і отримайте індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб (Довідку ОК-5);

- авторизуйтеся на ВЕБ-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою: http:portal.pfu.gov.ua. Зайдіть до “Особистого кабінету” та оберіть розділ “Мій страховий стаж”, де ви зможете переглянути інформацію про свій страховий стаж і сплачені внески;

- зайдіть до “Особистого кабінету” на ВЕБ-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою: http:portal.pfu.gov.ua та налаштуйте сервіс СМС-інформування. Щомісяця вам надходитиме інформація про сплату/несплату роботодавцем єдиного соціального внеску і про зарахування/незарахування цього періоду до страхового стажу.