Стягнення аліментів з батьків позбавлених батьківських прав

Дата: 17.09.2021 17:01

Батько або матір, яких було позбавлено батьківських прав, не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини.

Відповідно до частини третьої статті 166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно прийматиме рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов’язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Отже, справи про стягнення аліментів з батьків, позбавлених батьківських прав розглядаються в порядку позовного провадження районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами. За подання заяви про стягнення аліментів з батьків, позбавлених батьківських прав позивач звільняється від сплати судового збору .

Якщо в одному позові вимоги про позбавлення батьківських прав (та інші вимоги щодо захисту прав дитини) поєднуються з вимогою про стягнення аліментів, такий позов може подаватися за вибором.

Приблизний перелік документів, що додаються до позовної заяви:

• копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія реєстраційної картки платника податків та паспорта дитини (за наявності);
  • копія паспорта позивача (одного з батьків, хто звертається з позовом про стягнення аліментів, опікуна, піклувальника тощо);
  • копія розпорядження про встановлення статусу дитини, позбавленої батьківського піклування;
  • копія розпорядження про встановлення піклування над дитиною, позбавленою батьківського піклування;
  • копія посвідчення про призначення піклувальником;
  • копія рішення суду про позбавлення батьківських прав;
  • довідка міської/селищної/сільської ради про місце проживання та склад сім’ї;
  • свідоцтво, що підтверджує укладення шлюбу (його розірвання) тощо.

Відділ «Яремчанське бюро правової допомоги