Гігієнічне виховання як основа формування здорового способу життя

Дата: 05.09.2022 14:52

Гігієнічне виховання розглядається сьогодні як основа профілактики, яка представляє собою дії, спрямовані на зменшення ймовірності виникнення захворювань або порушень, переривання або уповільнення прогресування захворювання, зменшення ймовірності непрацездатності.

Гігієнічне виховання здійснюється з використанням комплексу шляхів, методів і засобів впливу одночасно через сім'ю, школу, медичні та соціальні установи, установи культури.

Гігієнічне виховання є однією з стратегій формування здоров'я, здорового способу життя індивіда, різних груп населення, це активна медико-педагогічна діяльність, спрямована на підвищення знань з питань підтримки і зміцнення здоров'я, створення мотивацій для ведення здорового способу життя, формування гігієнічної культури і гігієнічного поведінки.

Метою гігієнічного навчання і виховання є формування гігієнічного поведінки населення, що базується на науково обґрунтованих санітарно-гігієнічних нормативах, спрямованих на збереження і зміцнення здоров'я, забезпечення високого рівня працездатності, досягнення активного довголіття.

Гігієнічне виховання населення будується на наступних принципах:

• - Науковість, тобто пропаганда тих відомостей, які є науковим знанням, міцно затвердженим і доведеним науковими дослідженнями;
  • Правдивість і об'єктивність;
  • Диференційованість і цілеспрямованість;
  • Масовість;
  • Систематичність і послідовність;
  • Комплексність (участь у роботі по гігієнічному вихованню різних фахівців та установ).

Найважливішими напрямами гігієнічного виховання є:

1. Пропаганда факторів, що позитивно впливають на здоров'я.

2. Пропаганда попередження (профілактики) впливу факторів, що роблять негативний вплив на здоров'я.

Гігієнічне виховання населення може і повинно проводитися в різних формах: а) в індивідуальній (з кожною людиною окремо); б) груповий (з групою громадян, однорідних за статтю, віком, соціальним і іншому статусу); в) масовою.

Гігієнічне виховання зараз будується на трьох основних методах: усному, друкованому та образотворчому. На практиці їх зазвичай поєднують.

Зараз у зв'язку з розумінням для збереження здоров'я першорядного значення способу життя перед різними фахівцями та установами, а також суспільством у цілому стоїть завдання розробки та вдосконалення технологій гігієнічного навчання і виховання населення.

Начальник Надвірнянського

районного центру ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗУ»                  Оксана  Жеревчук