Підприємницька діяльність без державної реєстрації: роз'яснення про штрафні санкції
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Підпільне виробництво в непристосованих місцях, надання різного роду послуг без державної реєстрації, отримання інших незаконних доходів підприємцями призводять не лише до не сплати податків до бюджетів всіх рівнів, але й несуть більш страшну загрозу – загрозу життю та здоров’ю споживачів. Статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X із змінами і доповненнями встановлено, що провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди) тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Дії, передбачені частиною першою ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах тягнуть за собою накладення штрафу від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34000 до 85000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Отримання доходу у великих розмірах має місце, коли його сума у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Відповідно до ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення до осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 164 КпАП, віднесено, зокрема, посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції), фінансових органів, органів податкової служби.