ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР: ПРАКТИКА В УКРАЇНІ

  • 1068

Безперечно, практика застосування шлюбних контрактів в Україні менша, ніж в інших європейських країнах чи США. На даний момент цей показник становить лише 1,8% - кількість пар, що укладають цю угоду, щоб вирішити всі можливі проблеми в майбутньому.

Детальніше розглянемо основні питання практики укладення шлюбного договору в Україні.

Хто і коли має право укласти шлюбний договір?

Оскільки шлюбний договір приєднаний до інституту подружжя, його можна укласти лише між двома особами: подружжям або парами, які подали заявку на шлюб, але ще не зареєструвалися. При цьому у другому випадку шлюбний договір набирає чинності лише після реєстрації шлюбу.

У якій формі укладається шлюбний договір?

Шлюбний договір обов’язково укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Чи можливо змінити умови шлюбного договору після його підписання?

Так, така можливість є в законі. Також можна змінити умови угоди за згодою подружжя, але операція повинна відповідати певним умовам і, якщо є якісь підстави, за рішенням суду. У першому випадку сторони повинні звернутися до нотаріуса та укласти додаткову угоду, яка також була укладена в письмовій формі та підлягає обов'язковому посвідченню нотаріусу.

Крім того, шляхом укладання аналогічної угоди, сторони можуть розірвати раніше укладений між ними шлюбний договір. Одностороннє відмовлення від договору не дозволяється, тоді договір буде розірвано за рішенням суду.

Зміст шлюбного договору.

Перш за все, шлюбний договір може регулювати всі майнові права та обов'язки обох сторін, подружжя та батьків (щодо аліментів на дитину). Насправді угода також дозволяє визначити правове впорядкування майна: перевагу одного з подружжя перед правом приватної власності до шлюбу та спільної власності або передачу майна одному з подружжя.

Цікавим є те, що в договорі сторони вправі передбачити положення, що на майно, набуте в шлюбі, не розповсюджується режим спільної сумісної власності подружжя.

Сторони також можуть передбачити в договорі процес поділу майна у разі розлучення, особливості утримання одного з подружжя, дітей чи інших осіб за рахунок майна іншого з подружжя, порядок користування житлом чи рухомим майном тощо.

Також ця угода підпорядковується положенням цивільного законодавства про свободу договору: сторони мають право врегулювати будь-які інші права та обов'язки сторін у шлюбному договорі, крім певних областей, таких як:

1) прямо суперечать закону чи моральним засадам суспільства;

2) ставлять одну із сторін у вкрай невигідне становище;

3) стосуються особистих немайнових прав;

4) погіршують становище дітей, порівняно із встановленим законодавством мінімумом;

5) щодо передачі одному з подружжя нерухомого майна, яке потребує проведення державної реєстрації.

Визнання шлюбного договору недійсним.

Шлюбний договір може бути визнаний недійсним при наявності однієї чи декількох умов, наприклад, якщо:

1) зміст шлюбного договору суперечить законодавству України чи моральним засадам суспільства;

2) укладення даного договору (чи його окремих частин) суперечило внутрішній волі одного з подружжя;

3) укладення шлюбного контракту не було спрямоване на настання реальних наслідків.

 

Статтю підготовлено волонтеркою Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Маргаритою Гриценко.

 

#ПравоваДопомога #ІваноФранківськийМЦзНБВПД #ВолонтерБПД

Фото без опису