Порядок оформлення спадщини в умовах воєнного стану

  • 679

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що на час дії воєнного стану перебіг строку прийняття спадщини призупинено.

Якщо спадщина відкрилася до 24 лютого 2022 року і шестимісячний строк не сплив у цей день, спадкоємець може звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом періоду, на який в державі введено воєнний стан, а також після його відміни, протягом строку, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених шести місяців.

У регіонах де не ведуться активні бойові дії та працюють нотаріальні контори 6-місячний строк з моменту смерті спадкодавця для подання спадкоємцям заяви про вступ у спадщину залишається не змінним. У разі пропуску строку на прийняття спадщини він бути поновлений тільки через суд і лише за наявності поважних причин.

В умовах воєнного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.

Для цього Вам необхідно подати:

  • заяву про прийняття спадщини;
  • свідоцтво про смерть спадкодавця
  • документи, які підтверджують право власності на майно померлого;
  • паспорт та РНОКПП спадкоємців;
  • заповіт – якщо спадкування за заповітом;
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки – якщо спадкування за законом.

За відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня поновлення такого доступу.

Спадкова справа реєструється у Спадковому реєстрі лише після перевірки відомостей реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи; якщо за результатами перевірки відомостей Спадкового реєстру встановлено наявність раніше заведеної спадкової справи, заведена без використання Спадкового реєстру спадкова справа передається до нотаріуса, яким раніше заведено спадкову справу. Якщо наявність такої справи не встановлено, здійснюється реєстрація спадкової справи в Спадковому реєстрі.

В умовах воєнного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, видані свідоцтва про право на спадщину та їх дублікати проводиться протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

!!! Забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у Спадковому реєстрі, а також до відновлення роботи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

«Яремчанське бюро правової допомоги»