Визнання шлюбу недійсним

Дата: 08.12.2021 09:51

Згідно із ст. 39 Сімейного Кодексу України недійсним є шлюб, якщо він:

• зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
  • зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою;
  • зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною.

За письмовою заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований із зазначеними особами.

Шлюб визнається недійсним за рішенням суду, якщо він був зареєстрований без вільної згоди жінки або чоловіка. Згода особи не вважається вільною, зокрема, тоді, коли в момент реєстрації шлюбу вона страждала тяжким психічним розладом, перебувала у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, в результаті чого не усвідомлювала сповна значення своїх дій і (або) не могла керувати ними, або якщо шлюб було зареєстровано в результаті фізичного чи психічного насильства.

Шлюб визнається недійсним за рішенням суду у разі його фіктивності. Фіктивним є шлюб, якщо його укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім’ї та набуття прав та обов’язків подружжя.

Шлюб не може бути визнаний недійсним, якщо на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували відсутність згоди особи на шлюб або її небажання створити сім’ю.

Відповідно до статті 41 Сімейного кодексу України шлюб може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо він був зареєстрований:

• між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною з порушенням вимог, встановлених частини 5 статті 26 Сімейного кодексу України;
  • між двоюрідними братом та сестрою; між тіткою, дядьком та племінником, племінницею;
  • з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків;
  • з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано права на шлюб.

Згідно з ч. 3 ст. 41 Сімейного кодексу шлюб не може бути визнаний недійсним у разі: вагітності дружини, народження дитини в усиновлювача та усиновленої ним дитини, двоюрідних брата та сестри, тітки, дядька та племінника, племінниці, в особи, яка не досягла шлюбного віку, якщо той, хто не досяг шлюбного віку, досяг його або йому було надано право на шлюб.

Право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним мають дружина або чоловік, інші особи, права яких порушені у зв’язку з реєстрацією цього шлюбу, батьки, опікун, піклувальник, прокурор, орган опіки та піклування.

У випадках, передбачених ст. 39-41 Сімейного кодексу, шлюб є недійсним від дня його державної реєстрації.

Відділ «Яремчанське бюро правової допомоги»