Сьогодні у центральній частині міста Яремче відбулася вулична акція до відзначення Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми. Працівниками управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Яремчанської міської ради спільно з Яремчанською міською філією Івано-Франківського обласного центру зайнятості, відділу «Яремчанське бюро правової допомоги» роздано інформаційні матеріали, буклети, пам'ятки, які містять інформацію про проблему торгівлі людьми, види допомог особам, які постраждали від торгівлі людьми та інформацію для громадян, які збираються працювати за кордоном.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. В умовах сьогодення негативним явищем нашого суспільства є нелегальна зайнятість. Це тягне за собою низку проблем і для самого працівника, а саме: втрату за цей період права на матеріальне забезпечення у випадку безробіття та у разі часткової або повної втрати працездатності, незарахування часу нелегальної роботи до страхового стажу. Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Слід пам’ятати, що, згідно зі змінами до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які набули чинності 01.10.2011, особи мають право на призначення пенсії за віком при наявності страхового стажу не менше 15 років. Відсутність цивілізованих трудових відносин, з одного боку, позбавляє можливості працівників захисту своїх трудових прав, у тому числі й на виплату заробітної плати, на пільги, соціальні гарантії, пенсійне забезпечення, з іншого — свідчить про наявні порушення законодавства працедавцем — виплати заробітної плати працівникам «в конвертах», ухилення від сплати податків і обов’язкових платежів. Працівник, який отримує заробітну плату в «конверті», є повністю беззахисний перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, і доти, доки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та страхового стажу. Працівники повинні вимагати від своїх роботодавців офіційного оформлення та виплату заробітної плати відповідно до законодавства – прозоро і чесно, не погоджуючись на виплати у «конвертах». Своєчасна й повна виплата заробітної плати працівникам не менше мінімальних соціальних стандартів, сплата платежів у Пенсійний фонд України – це обов’язок кожного роботодавця щодо соціального захисту своїх працівників. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджет Пенсійного фонду матиме стабільні надходження для своєчасного фінансування пенсійних виплат сьогодні та зростання розміру пенсій в майбутньому.
Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
Коли настає пенсійний вік і потрібно оформляти пенсію, багато хто дізнається, що її розмір є набагато меншим, ніж розраховували, а для декого взагалі втрачено право на призначення.
Відповідно до ч. 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки», черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (чи її представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, та доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності